Individual Members List:

This page contains a list of all current members together with the qualification level they hold.

To join or renew memberships please e-mail to:
admin@scottish-rafting-association.org.uk

Qualification levels are as follows:
*Trainee Guide
*Raft Guide (RG) – awarded at Grade II, III or IV/V
*Trip Leader (T/L)- awarded at Grade III or IV/V
*Guide Trainer
*Assessor

(nb. Grades relate to the maximum class of water on which the member has been assessed to operate)
The list below shows SRA members, together with their qualification status within the training/assessment scheme.

If your name/ qualification is not shown, but you were previously a member, but not now listed or listed in red, please contact SRA Admin urgently on scottish.rafting@gmail.com

Names shown in GREEN are fully paid-up members.
Names shown in RED are now due to renew membership.
(These are pending update 27th August 2020)

Surname/ First Name/ Qualification Level.

Adamson, Mark  – SRA Assessor
Aitken, Jamie – RG II
Allwood, Christopher – RG II

Amos, Martin  – RG IV/V
Anderson, Kerrie – Trainee
Andrew, Rowan – Trainee

Anthony, Allan  – SRA Assessor
Armour, Gerry – RG II
Arundel, Calum – RG II

Aylen, Jonathan Duncan – RG III
Bailey, Joe – RG IV/ V
Bailey, Nicholas – Trainee
Bannister, Adam  – RG III
Bannon, Kevin – RG II
Berrie, Joeseph – RG III
Blair, Andy – T/L IV/V
Brabbam, Jack – RG II
Bradley, Emily – Trainee
Breaden, Ann-Louise – Trainee

Bruce, Gary – RG IV/V
Bryson, Declan –RG III
Burton, Andy – Member
Callander, Adam – Trainee
Carol, Bethany – RG III
Carter, Bryn – RG II

Channon, Jonathan  – RG III
Clark, Brian – Trainee
Clayton, Jon Paul  –RG III
Clegg, Sam – RG III
Cole. Freddie – RG II
Connolly, Ally  – T/L III
Convery, Bonnie – RG III
Coulter, Emma – Trainee
Craig, Georgia – RG II
Craig, Mitch  – RG III
Craig, Nicky  – Trainee

Crossan, Jamie – RG III
Dargie, Ashley – RG II
Davidson, Rory – RG II

Davies, Jim – Member
Denton, Gary  – T/L III
Dewar, Emma – Trainee
Diamond, Robert – RG II

Dracup, Rory – Trainee

Edge, James – Trainee
Etheridge, Nick – T/L IV/ V
Farrow, Edward – Trainee
Fallows, Tony  – T/L IV/V
Finbow, Thomas Owen – RG III
Gale, Mike –T/L IV/ V
Garcia, Azahara – Trainee

Gibson, Scott  – T/L IV/V
Gold, Sam – Trainee
Gracie, Callum  – RG III
Gracie, Grant – Trainee
Graham, Emma – RG II

Gray, Cam – RG III
Green, Liam  – Trainee
Griffiths, Carwyn  – RG IV/V
Hanley, Charlotte – Trainee
Harvey, Marcus  – SRA Trainer
Hemsworth, Jake – RG III
Henderson, Roy –  T/L IV/V
Hepburn, Darren  –T/L III
Hickson, James – RG II
Hill, Jennie – RG II
Hodgson, Ewan – RG II
Hoey, Chris – RG II
Holland, Will – RG II
Horsman, George – RG III
Howard,Jamie –RG III
Inglis, Ross – RG II
Jennings, Jodi – RG II
Jones, Lewis – T/L III

Jones, Owen – RG II
King, Pete  – RG III
Kirk, Joe RG III
Lamb, Pete  – T/L IV/V
Law, Martine – RG II
Leigh, James –RG II
Leitch, Alistair  – SRA Assessor
Leitch, Kurt – T/L  IV/V

Leith, Jamie  – SRA Trainer
Lilliman, Peter James – RG II
Lewis-Williams, Guy – RG II
Litherland, Rob  –SRA Trainer
Luckas, Fraser – Trainee
MacDonald, Jamie – RG II
MacHardy, George – Trainee
MacIver, John – Trainee
Magee, Emily – RG II

Mahon, Matt – T/L IV/V

Marshall, David – RG II
Marshall, Sam – Trainee

Martin, Nigel  – T/L III
Maule, Kevin – T/L III
McBride, Emma – RG II
McCartney, Scott  –RG II
McClory, Siobhann – RG II
McCulloch, Elleigh – Trainee
McGeown, Chloe – Trainee
McGrory, Robbie – Trainee

McGruer, Jack – Trainee
McIntosh, Stephanie – RG II  
McKay, Kyle – Trainee

McKenna, Andrew – Trainee
McLeod, Emma  – Trainee
McNulty, Paddy – RG II

Menzies, Andrew – Trainee
Michie, Callum – RG II
Miles, Finn – Trainee

Miller, James  – T/L III
Montgomery, Daryl – Trainee

Montgomery, John  – T/L III
Morley, Krystle – Trainee
Morrier, Stephen  – T/L III
Mortimer, Liam – RG II

Muirhead, Calum – Trainee

Murrie, Leonie – RG II
Nadel, Marcus – Trainee
Nixon, Tim – RG III

Nolan, JP – RG II
Ogilvie, Dave – RG IV/V

Oliver, Clare – RG II
Palmer, Nicholas – Trainee
Payne, Aaron – Trainee
Payne, Darron – Trainee
Pinkerton, John – T/L III
Plummer, Robbie – RG II

Porter, Fraser  –RG III
Proudlock, Liz  – RG IV/V
Reid, Cameron – Trainee
Reilly, Benjamin – Trainee

Reynolds,Clara – RG II
Richards, Gethin – Trainee
Riddell, William – RG III

Robertson, Andy – T/L IV/V
Robertson, Julie – Trainee
Robertson, Rosie – RG II

Robinson, Phil  – SRA Assessor
Rodger, Kyle – RG III
Rosseter,  Dave  – T/L IV/V
Rowlands, Benjamin – RG III
Russell, Callum – Trainee
Savage, Gerry – Trainee
Seddon, Lucy – Trainee
Shearer, Ryan  – T/L III
Simpson, Campbell –RG IV/V
Sinnamon, Rachel – Trainee
Slater, Richard – T/L IV/V
Smith, Cammy – RG II
Smith, Jonathan  – T/L III
Smith, Ronan – Trainee
Smith, Robert – RG II
Somerville, Scott – Trainee
Steel, Andy – RG II
Stephen, Callum – Trainee

Stevenson, Taylor Marie – RG II
Stirling, Barry – Trainee

Strang, Dale – T/L III
Suttie, Jill – Trainee
Swallow, Sarah  – T/L III
Swanson, Laura – RG III
Targett, Paul  – T/L III
Thomas, Steve  – SRA Assessor
Thomson, Katie – RG III

Thomson, Rhys – RG III
Thorne, Matt – RG II

Tildesley, James – RG II
Tinney, Craig  – T/L IV/V
Tshabalala, Bongiwe – Trainee

Trigg, Ali – RG II
Tully, Paul  – SRA Trainer
Vick, Jacob – Trainee
Vollum, Tim  – SRA Trainer
Wain, Chris – RG III
Wardman, Neill  – SRA Trainer
Waters, Rebecca – RG II
Watson, Matt – RG III
Watson, Sean – RG II
Wheatley, Sophie – RG II

Willgoss, Elliot – RG II
Williams, Alex – RG II
Williams, Lyndon – RG III
Williams, Viki – RG II
Wilson, Campbell – RG II

Wood, Russell – Trainee
Woods, Craig –Trainee

Wortley, Peter – RG II
Wright, Gareth – Trainee

Wyatt, Mathew – RG III
Young, Kevin Douglas – RG II